Neşeli Net (:
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

İstanbul Hatırası - Ahmet Ümit

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin
Admin

Cinsiyet Cinsiyet : Erkek
Burcu : Akrep
Çin Astrolojisi : At
Rep gücü : 474
Nerden Nerden : Adana

İstanbul Hatırası - Ahmet Ümit Empty
MesajKonu: İstanbul Hatırası - Ahmet Ümit   İstanbul Hatırası - Ahmet Ümit I_icon_minitimeÇarş. Tem. 28, 2010 3:17 pm

İstanbul Hatırası - Ahmet Ümit 0000000312796_5_1

Byzantion’dan İstanbul’a uzanan heyecan yüklü, tarihsel bir serüven…

Yedi hükümdar, yedi kadim mekân, yedi gizemli olay ve yalın bir gerçek!

Ahmet Ümit’in beklenen romanı İstanbul Hatırası 1 Haziran tarihinde okurlarla buluşuyor. Romanlarında zengin arka planı polisiye kurgu içinde vermekteki ustalığı ile bilinen Ahmet Ümit’in bu romanı da yine peş peşe işlenen cinayetlerin çevresinde kurgulanmış. Ancak bu kitabı sıradan bir polisiye romandan ayıran birçok özellik var. Her şeyden önce zengin kadrosu ile İstanbul Hatırası, çeşitli kesimlerden İstanbulluyu bir araya getirerek içinde barındırdığı alt öykülerle zengin bir yapı sunuyor. Birbirine bağlanan bu alt öyküler bir yandan gerilimin etkisini artırırken bir yandan da romanı şenlikli ve çok yönlü bir yapıya ulaştırıyor.

Kitabın bir başka önemli özelliği de İstanbul hakkında son derece detaylı bilgi içermesi. Kurgunun içine yerleştirilen bu bilgiler hem okumayı daha meraklı hale getiriyor hem de tarih aracılığıyla çok günümüzün dışındaki öykülerin de kurguya yerleşmesine imkan tanıyor. Böylece Ahmet ümit’in İstanbul Hatırası adlı romanı, başka başka dönemlerin öykülerinin eşliğinde, günümüz İstanbul’unun geniş bir panoramasını oluşturuyor. Tutucusundan modernine, eski İstanbullusundan yeni göç etmişine, milliyetçisinden gayrı Müslim’ine varana dek İstanbullu diye adlandırılabilecek herkes bu kitabın içinde kendi öyküleriyle birlikte İstanbul’un devasa çarklarının dişlilerini dile getiriyor. Binlerce yıllık tarihiyle İstanbul başrolü oluştururken romana girip çıkan her karakter de İstanbul’un nasıl İstanbul olduğunu aktarıyor.

Kitap Hakkında Kaynaklar

http://www.dr.com.tr/Product.aspx?pid=0000000312796

http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=474582&sa=61685770

Kitap hakkında Bir kaç yorum

Alıntı:
Yine bir Ahmet Ümit klasiği, kurgu ve ciddi bir araştırma bir arada. İstanbul tarihii
ile ilgili büyük bir araştırma yaptığı her sayfada belli oluyor. Kitabı
okuduktan sonra Sarayburnu, Sultanahmet civarlarını tekrardan gezmeyi
düşünüyorum. Kurgusu çok iyiydi. Ahmet Ümit'in her kitabında olduğu
gibi yine büyük şaşkınlıkla bitirdim kitabı. Bütün kitaplarını okudum
Ahmet Ümit'in. Dan Brown'dan etkilendiğini düşünmüyorum, çünkü yazar
bütün kitaplarında herhangi bir konu etrafında kurgusunu yapıyor. Belki
sistem olarak diğer yazarla bir benzerlik vardı ama ben Ahmet Ümit'in
klasik tarzı olduğunu düşünüyorum yine de. Gerçekten mükemmeldi. Geç kalınmadan okunmasını tavsiye ederim.

Alıntı:
Ahmet Ümit in pek çok kitabını okudum ,bu kitap onlardan biraz farklı . Bence çok güzel
bir kitap olmuş ,Bab ı Esrar dan sonra en iyi kitabı diyebilirim
,yazarın kesinlikle çok başarılı bir araştırmacı olduğunu düşünüyorum
.Bu kitapta İstanbul da yaşayıpta hiçbirşey bilmiyormuş gibi
hissediyorsunuz ,tavsiye edebileceğim bir kitap.
https://neselinet.forum.st

İstanbul Hatırası - Ahmet Ümit
1 sayfadaki 1 sayfası